Ads 728x90

3 Joker olayı nedir?

  


 DC evreninin ve Batman evreninin gelmiş geçmiş en iyi kötülerinden birisi Joker. Bir çok çizgi romanda, filmde, oyunda görmemize rağmen asıl kimliği ile ilgili neredeyse hiç bir şey öğrenemedik. Geçmişi hakkında çokça gizem barındırması bu denli sevilmesinin bir nedeni olabilir.

   Şimdi asıl konumuza gelirsek nereden çıktı bu 3 Joker olayı? İlk önce olayları doğru düzgün anlamanız açısından Justice League Darkseid War eventini okumanızı öneririm. Gerçi ben anlatacağım biraz ama okumanız daha yararlı olur.


   Her neyse. Ben kısaca size anlatmaya başlayayım. Justice League #42 sayısında Batman, zaman ve uzayda yolculuk edebilen ve evrenin bir nevi bilgi kaynağı olan 'Mobius Chair''a sahip olmuştu. Bir nevi tanrı olmuştu. Oturduğunda Mobius Chair'a ailesini öldüren kişinin kimliğini ve ardından da Joker'ın kimliğini sormuştu. Ailesini öldüren kişiyi bildiğinden dolayı bir nevi test amaçlı sormuştu Batman bu soruyu. Ardından Joker'in gerçek kimliğini sorunca, çok şaşırmış ve "Hayır. Bu imkansız." demişti. Tabi biz ne dediğini o sayıda görememiştik. 


   Ta ki Justice League #50'ye kadar. Batman, Hal Jordan ile Batcave'de birlikteyken, Hal bu konuyu sormuştu Batman'e. Batman ise "Bana bir isim vermedi." demişti. Hal "O zaman ne dedi?" diyince Batman, okuyucuların en merak ettiği konuyu açıklamıştı. "Onlardan 3 tane var." Mobius Chair, Joker'in gerçek kimliğini söylememiş, onlardan 3 tane olduğunu dile getirmişti. Batman ise ufak bir araştırma yaptıktan sonra, (biz göremedik) Batcave'in bilgisayarında bu 3 Joker'in resmi vardı. Golden Age Joker'i, Killing Joke Joker'i ve New52 Joker'i.


   Başka detay bilmiyoruz. En son Metal sayısında (Asıl Batman serisinde çok gerideyim ne yazık ki, Joker göründüyse bilmiyorum.) bir Joker gördük ve kendi dediklerinden yola çıkarsak o Joker, New52 Joker'i. Diğer iki Joker hakkında bilgi yok. Rebirth'de benim en merak ettiğim konulardan biri bu 3 Joker olayı. Bakalım bir daha ne zaman başka bilgi öğreneceğiz bu konu hakkında...

Hiç yorum yok